Przejdź do treści głównej
Tworzenie Europy razem z samorządami lokalnymi
Tworzenie Europy razem z samorządami lokalnymi

Sieć lokalnych samorządów UE współpracujących ze sobą celem informowania o kwestiach dotyczących UE

Projekt „Tworzenie Europy razem z samorządami lokalnymi” to europejska sieć łącząca lokalnie wybranych polityków i polityczki w bezprecedensowy sojusz pomiędzy władzami Unii a samorządami lokalnymi, którego celem jest ulepszenie przekazywania informacji na temat Unii Europejskiej.

Projekt umożliwi lokalnym politykom współpracę i rozpowszechnianie informacji dotyczących tematów związanych z UE, które są istotne dla wyborców na poziomie lokalnym. Ponadto pomoże on zwiększyć poziom zaangażowania i zachęci do prowadzenia debat na temat kwestii dotyczących Europy oraz jej przyszłości. Głównym celem projektu jest jednak stworzenie prawdziwej europejskiej sfery publicznej.

Komisja Europejska zachęca lokalnych przedstawicieli władz do składania wniosków o dołączenie do projektu. Procedura jest łatwa. Wystarczy wypełnić i przesłać formularz aplikacyjny oraz oświadczenie z podpisem wyznaczonego lokalnego radnego i prawnego przedstawiciela samorządu lokalnego.

Po dołączeniu do sieci obowiązkiem lokalnych radnych jest rozmawianie z innymi przedstawicielami swojego okręgu wyborczego oraz mediami lokalnymi na temat inicjatyw politycznych oraz działań podejmowanych przez UE.

Przekazywanie na szczeblu lokalnym informacji na temat UE jest kluczowe w kontekście Konferencji w sprawie przyszłości Europy oraz planu odbudowy NextGenerationEU

Projekt jest wdrażany w ścisłej współpracy z Parlamentem Europejskim i  Komitetem Regionów Europejskiej sieci radnych UE szczebla lokalnego i regionalnego.

Dla samorządów lokalnych pragnących rozpocząć współpracę z Komisją Europejską w zakresie przekazywania informacji od UE na miejscu za pośrednictwem wyznaczonego przedstawiciela lokalnego.

Odkryj działania komunikacyjne, wydarzenia i dyskusje związane z UE w ramach sieci.