Tinklo nariu gali tapti bet kuris vietos lygmeniu (kaimo, miesto, didmiesčio, regiono ar bet kuriuo kitu vietos savivaldos lygmeniu) išrinktas atstovas, šiuo metu einantis pareigas. Tinklo veikloje jis dalyvauja savo vietos savivaldos institucijos vardu. Nors tinkle gali dalyvauti neribotas skaičius vietos lygmeniu išrinktų atstovų, kiekviena vietos savivaldos institucija gali paskirti tik vieną narį. Didesnės savivaldybės bei asociacijos taip pat kviečiamos prisijungti prie tinklo kaip koordinatorės, kurios veiks kaip projekto „ambasadorės“ savo regiono miestuose, savivaldybėse, miesteliuose ir kaimuose.
Norėdamas prisijungti prie tinklo veiklos, kontaktinis asmuo turi užpildyti projekto svetainėje esančią formą ir įkelti pasirašytą deklaraciją su vietos valdžios institucijos teisinio atstovo ir vietos savivaldos nario, paskirto tinklo nariu, parašais.
Kandidatuojanti savivaldos institucija – projekto partnerė – gauna demonstracinę medžiagą, kurią gali panaudoti siekdama įrodyti, kad ji tapo Europos Komisijos partnere dėl komunikavimo ir piliečių įtraukimo jiems aktualiais ES klausimais (vietinės savivaldos institucijos gaus metalinę lentelę, stendą, kuriuos galės demonstruoti jų piliečiams prieinamose vietose). Pasibaigus išrinkto vietos savivaldos nario kadencijos laikui ar dėl kitų priežasčių jai nutrūkus, vietos savivalda užtikrins tęstinumą ir iš karto paskirs naują narį. Paskirtas vietos savivaldos išrinktas narys taps aktyviu tinklo nariu, gaus tikslingą informaciją, prieigą prie tikslinės skaitmeninės platformos ir privilegiją tiesiogiai bendrauti su ES institucijomis.
Koordinavimo vaidmenį atliekančios vietos savivaldos institucijos veikia kaip projekto „ambasadorės“: tiesiogiai bendrauja su jų teritorijoje esančių miestų, savivaldybių, miestelių ir kaimų atstovais. Pateikdamos paraišką dalyvauti koordinatoriaus vaidmenyje, vietos savivaldos institucijos, kurios NEPASKIRIA vietos išrinktojo tarybos nario projekto nariu, įgyja teisę dalyvauti projekte. Galėdamos naudotis internetine platforma ir su projektu susijusia informacija, jos gali su projektu supažindinti mažesnes įstaigas, kurios galbūt negali skirti laiko dalyvauti projekte, taip pat gauti jų atsiliepimus. Atkreipkite dėmesį, kad partneriai, teikiantys paraiškas dalyvauti koordinatoriaus vaidmenyje, neskiria išrinktojo atstovo projekto nariu; jei jie nori paskirti išrinktąjį atstovą nariu, jie neturėtų teikti paraiškos į koordinatoriaus vaidmenį. Asociacijos gali teikti paraiškas į koordinatoriaus pareigas.
Geriausia būtų, jei vietos valdžios institucijos (partnerės) kontaktiniu asmeniu būtų paskirtas vienas iš vietos valdžios institucijos valstybės tarnautojų, kad būtų užtikrintas tęstinumas po vietos valdžios rinkimų.
Teoriškai taip, meras gali būti paskirtas nariu vietos valdžios institucijos vardu. Tačiau pageidautina, kad nariu būtų paskirtas vienas iš vietos tarybos narių, nes tinklas gali pareikalauti aktyvaus įsitraukimo į projektą. Todėl tikslingiau nariais būtų paskirti vietos savivaldos narius, kad jie galėtų bendrauti su panašias pareigas užimančiais kolegomis, nes daugelis narių yra savivaldos nariai, o ne merai.
Savivaldybės meras arba bet kuris kitas asmuo (išrinktas arba neišrinktas), kuris turi oficialius įgaliojimus pasirašyti deklaracijos formą teisiškai atstovaudamas vietos subjektui, gali būti teisiniu atstovu.
Regionų asociacijos ir miestai atlieka svarbią tarpininkavimo funkciją, padedančią ES institucijoms komunikuoti su jų nariais. Jie gali prisijungti prie tinklo ir atlikti koordinuojančio subjekto vaidmenį.
Tinkamas bet kokios patirties turintis narys. Nėra konkretaus reikalavimo dėl politinės priklausomybės ar užimamų pareigų vietos savivaldoje. Nariai turi būti išrinkti savivaldos nariais pagal dabartinį rinkimų mandatą. Juos taip pat turi paskirti jų atstovaujama vietos valdžios institucija.
Nariai turi būti pasirengę aktyviai bendrauti su vietos gyventojais su ES susijusiais klausimais.
Komisija ypač skatina tinklo nariais skirti moteris ir mažumų atstovus (nepakankamai atstovaujamoms grupėms priklausančius asmenis).
Vienu metu tinklo nariu gali būti tik vienas vietos valdžios institucijos narys.
Kvietimas teikti paraiškas bus skelbiamas nuolat, t. y. jo galutinio galiojimo termino nėra. Kvietimas teikti paraiškas galios, kol bus vykdomas projektas.
Taip. Tikimasi, kad tinklo nariai atstovaus ES objektyviai, remdamiesi tikslia ir patikima informacija. Taip pat tikimasi, kad jie dalyvaus diskusijose su savo rinkimų apygardos nariais ir (arba) vietos žiniasklaida apie ES vykdomas bendras politines iniciatyvas ir įgyvendinamas priemones. Paraiškos teikimo metu pasirašydami projekto deklaraciją nariai įsipareigoja laikytis šių elgesio principų.
Dalyvavimas projekte „Kuriame Europą su vietos savivalda“ padeda vietos valdžios institucijai per savo paskirtą vietos savivaldos narį geriau informuoti savo rinkėjus apie ES veiklą. Tinklo nariams narystė yra visokeriopai naudinga, nes jie gauna:
- Išimtines teises naudotis oficialiais ES komunikacijos šaltiniais nacionalinėmis kalbomis ir komunikacine medžiaga, dalyvauti internetiniuose ir neinternetiniuose seminaruose bei naudotis kitokia forma pateikiama informacija, kuri yra naudinga bendraujant su piliečiais ES klausimais.
- Galimybę būti pakviesti į gyvus vizitus į ES institucijas ar gauti tokių vizitų įrašus, kurie, kai tai bus įmanoma, bus organizuojami jų kalba.
- Galimybę gauti tikslinę informaciją juos dominančiomis ir jų regionui aktualiomis temomis, atsižvelgiant į pageidavimus, nurodytus paraiškos formoje.
- Galimybę užtikrinti savo kaip nario veiklos tinkle matomumą ES lygmeniu.
- Galimybę dalyvauti aktyvaus bendraminčių tinklo veikloje per specialią interneto platformą su kitais tinklo dalyviais.
- Išimtinę prieigą prie daugybės vietos lygmeniu veikiančių ES informavimo tinklų, įskaitant daugiau kaip 430 EUROPE DIRECT centrų, veikiančių beveik visuose ES regionuose.
Nėra ribojamas šalies paraiškų skaičius.
Taip! Norėdami tai padaryti, rengdami paraišką nurodykite, kad paraišką teikiate kaip „koordinatorius“. Tokiu atveju kontaktinis asmuo bus pakviestas dalyvauti tinklo veikloje kaip stebėtojas.
Nėra jokių tiesioginių išlaidų, susijusių su naryste. Europos Komisija neprašys jūsų mokėti jokių įmokų projekto metu. Bet kokias kelionės išlaidas, susijusias su dalyvavimu projekto renginiuose, kurie vyksta ne internetu, padengs Europos Komisija arba jos bus neprivalomos. Vykdydami veiklą (bendraudami su piliečiais ES klausimais, dalyvaudami tinklo veikloje) tinklo nariai nebūtinai patiria kokių nors išlaidų.
Ne. Tinklas yra skirtas tik ES šalių vietos lygmeniu išrinktiems atstovams.
Europos Komisijai patvirtinus jūsų paraišką, gausite komunikacinę medžiagą apie tinklą. Taip pat būsite pakviesti užsiregistruoti interneto platformoje „Futurium“. Užsiregistravę platformoje, galėsite toliau reguliariai gauti atnaujintą informaciją jus dominančiomis ir jūsų regionui aktualiomis temomis bei užmegzti ryšius su kitais nariais. Taip pat būsite kviečiami į ad hoc internetinius seminarus ir kitus renginius.
Visi vietos savivaldos nariai, kurie yra tinklo nariai, turi atlikti tris dalykus, kuriuos jie įsipareigoja atlikti paraiškos teikimo metu pasirašydami projekto deklaraciją. Jie turi:
- Reguliariai informuoti apie ES veiklą. Tai reiškia, kad jie turi reguliariai dalyvauti diskusijose ir debatuose su savo rinkimų apygardos nariais arba vietos žiniasklaida apie ES vykdomas bendras politines iniciatyvas ir priemones bei skatinti savo rinkėjus įsitraukti į diskusijas dėl ES ateities.
- Remtis faktais ir objektyviai atstovauti ES. Objektyviai, remdamasis tikslia ir patikima informacija, pristatyti ES politiką, veiksmus ir iniciatyvas.
- Įsitraukti į tinklo „Kuriame Europą su vietos savivalda“ veiklą ir tuo tikslu dalyvauti interneto platformoje bei Komisijos siūlomuose seminaruose ir vizituose (priklausomai nuo galimybių). Taip pat reikia dalyvauti maždaug du kartus per metus vykdomose apklausose ir teikti atsiliepimus apie tinklo veiklą.
Vietos valdžios institucijų pareiga yra užtikrinti tęstinumą. Pavyzdžiui, pasibaigus nario rinkimų mandatui arba jam dėl kokios nors priežasties pasitraukus iš tinklo, vietos valdžios institucijos turi paskirti naują narį.
Prie tinklo prisijungus naujam nariui, atitinkama vietos valdžios institucija gauna reklaminę medžiagą (pagal užsakymą išgraviruotą metalinę lentelę ir mobilųjį stendą). Ji skirta parodyti visuomenei (rinkėjams), kad vietos valdžios institucija yra šio ES tinklo narė.
Projekto svetainėje (atviroje visuomenei) bus paskelbtas visų savivaldos narių, kurie yra tinklo nariai, sąrašas ir žemėlapis. Čia taip pat bus galima rasti bendrą informacinę medžiagą. Projekto interneto platformoje (skirtoje tik „Kuriame Europą su vietos savivalda“ ir panašių tinklų nariams) bus skelbiami atitinkami leidiniai, suskirstyti pagal temas, kvietimai į renginius, diskusijų forumai, geriausios praktikos pavyzdžiai ir bendros su projektu susijusios naujienos.
Taip.
Ne. Nariai gaus tik nefinansinę paramą (išimtines teises naudotis ES informacija ir medžiaga, galimybę vykti į vizitus, kvietimus į renginius, galimybę bendrauti su kolegomis ir t. t.).
BELC yra bandomasis projektas, kurio finansavimą Europos Parlamentas laikinai skyrė Europos Komisijai. Deja, šiuo metu negalime padengti BELC narių kelionės išlaidų. Vis dėlto tam tikromis sąlygomis Europos Komisija teikia paramą kelionėms į Briuselį, kai organizuojami specialiai BELC nariams skirti pažintiniai vizitai.
Tinklo nariu būsite, kol baigsis jus paskyrusios vietos įstaigos (savivaldybės ar kt.) išrinkto savivaldos nario kadencija. Jei norite nutraukti narystę, kreipkitės į savo vietos valdžios instituciją, kuri paskirs jus pakeisiantį narį.
Paprastai narystė baigiasi kartu su rinkimų mandatu. Tačiau vietos valdžios institucija gali pateikti Europos Komisijai tą patį žmogų kitai kadencijai.
Tai galite padaryti dalydamiesi komunikacine medžiaga apie tinklo veiklą ir kviesdami kitus vietos savivaldos narius prisijungti. Tačiau primename, kad vienu metu tinklo nariu gali būti tik vienas vietos valdžios institucijos narys.
Narys turėtų apie tai pranešti savo vietos valdžios institucijai. Europos Komisijos ir vietos valdžios institucijos susitarimas lieka galioti, tačiau institucija turės paskirti naują tinklo narį. Jei vietos valdžios institucija nori visiškai pasitraukti iš tinklo veiklos, ji turi apie tai pranešti Europos Komisijai.
Projektas vykdomas įvairiomis kalbomis, todėl tinklo nariams nėra taikomi kalbos reikalavimai. Vietos savivaldos nariams nebūtina bendrauti anglų kalba. Visa medžiaga, įskaitant detalų internetinės platformos naudojimo vadovą, pateikiama jų atitinkama kalba. Interaktyvi internetinė platforma pateikia automatinį vertimą visomis oficialiomis ES kalbomis.
Nėra nurodyto konkretaus laiko, kiek pavienis savivaldos narys turėtų paskirti laiko projekto veiklai. Tinklo tikslas – pateikti informacijos vietos savivaldos atstovams, kad jie daugiau sužinotų apie ES iniciatyvas ir priemones ir panaudotų šias žinias bendraudami su savo rinkimų apygardos rinkėjais. Tokiu būdu jie galės pranešti ir Komisija galės įvertinti jų įsitraukimą.
Europos Parlamentas 2021 m. pasiūlė įkurti tinklą „Kuriame Europą su vietos savivalda“, jame daugiausia dėmesio skiriant vietos savivaldos narių gebėjimams vietos lygmeniu komunikuoti apie ES gerinti. 2021 m. Regionų komiteto sukurtas Už ES reikalus atsakingų regionų ir vietos tarybų narių tinklas siekia sujungti Regionų komiteto ir jo narių darbą ir platesnės ES esančių vietos savivaldos narių auditorijos veiklą. Atsižvelgiant į tai, kad abu tinklai skirti tai pačiai ES vietos savivaldos narių grupei, jie glaudžiai bendradarbiauja, siekdami išvengti dubliavimosi ir išplėsti siūlomų paslaugų spektrą. Jie naudojasi ta pačia interneto platforma. Vieno tinklo nariai kviečiami prisijungti ir prie kito tinklo veiklos.
Europos Komisija, atstovaujama Komunikacijos generalinio direktorato (Komunikacijos GD), valdo tinklą, kuris buvo sukurtas Europos Parlamento siūlymu kaip bandomasis projektas.
Susisiekite su mumis, jei nerandate atsakymo į savo klausimą DUK skiltyje ar kitoje projekto medžiagoje. Atsakysime jums kaip įmanoma greičiau.
Jei esate tinklo narys, tai galite padaryti internetiniame diskusijų forume, kai tik susikursite paskyrą platformoje „Futurium“, arba projekto komandos organizuojamuose internetiniuose ar gyvuose renginiuose.
Europos Komisija gali surengti specialų susitikimą pagal jūsų poreikius, jei jo tema sudomins pakankamai narių. Kreipkitės e. paštu info@eu-councillors.eu.
Europos Komisija stengsis organizuoti vizitus pagal kalbų grupes, atsižvelgdama į išteklius ir užimtumą. Tada nariai gaus kvietimus reikiamu laiku, o jų kelionės išlaidos bus padengtos pagal galimybes.
Gavusi prašymą, projekto komanda gali pateikti projekto vaizdinę medžiagą visomis oficialiosiomis ES kalbomis skaitmeniniu formatu (kartais ir fiziškai, priklausomai nuo galimybių). Taip pat gali būti pateiktos redaguojamos versijos, jei vietos valdžios institucija ar vietos savivaldos narys norėtų parengti papildomos medžiagos kitomis kalbomis, kurios nėra oficialiosios ES kalbos.