Do siete sa môže zapojiť každý zástupca volený na miestnej úrovni (obec, mesto, metropolitná oblasť, región alebo iná úroveň miestnej samosprávy), ktorý v súčasnosti vykonáva túto funkciu. Zúčastňuje sa v mene svojej miestnej samosprávy. Hoci nie je obmedzený počet miestnych volených zástupcov, každá miestna samospráva môže vymenovať len jedného člena, ktorý sa zapojí do siete. V sieti sú vítané aj väčšie samosprávy a združenia, ktoré sa zapoja ako koordinátori a budú hrať rolu “ambasádorov” projektu pre mestá, samosprávy, obce a dediny vo svojej oblasti.
Ak sa chce kontaktná osoba pripojiť k sieti, musí vyplniť formulár na webovej lokalite projektu a nahrať podpísané vyhlásenie, ktoré obsahuje podpis právneho zástupcu miestnej samosprávy, ako aj podpis miestneho zastupiteľa, ktorý je vymenovaný za člena siete.
Miestna samospráva, ktorá sa uchádza o vstup, plní úlohu partnera projektu, dostáva materiály týkajúce sa zabezpečenia viditeľnosti, pomocou ktorých možno dokázať, že samospráva sa stala partnerom Európskej komisie v oblasti komunikácie a spolupráce s občanmi na riešení problémov EÚ (miestne samosprávy dostanú kovovú platňu a roll-up banner, ktoré budú vystavené na miestach dostupných pre občanov). Miestna samospráva zabezpečí kontinuitu a vymenuje nového člena po skončení volebného obdobia predchádzajúceho člena alebo jeho ukončení z iného dôvodu. Vymenovaná a miestne volená osoba sa stane aktívnym členom siete, získa prístup k cieleným informáciám, špeciálnej digitálnej platforme a privilegovanému vzťahu s inštitúciami EÚ.
Miestne samosprávy na zastupiteľskej pozícii zohrávajú úlohu „ambasádorov“ projektu v kontakte s mestami, obcami a dedinami vo svojom okolí. Podanie žiadosti s koordinačnou úlohou umožňuje miestnym orgánom, ktoré NEMÔŽU vymenovať miestne voleného člena rady za člena, aby mali aj tak prístup k projektu. Vďaka prístupu k online platforme a komunikácii spojenej s projektom môžu zaistiť propagáciu u menších subjektov, ktoré nemusia mať dostatok času na účasť v rámci projektu, a zároveň od nich získať spätnú väzbu. Upozorňujeme, že partneri, ktorí podávajú žiadosť v koordinačnej úlohe, nevymenujú voleného zástupcu za člena; ak chcú vymenovať voleného zástupcu za člena, nemali by podávať žiadosť s koordinačnou úlohou. Do role koordinátora sa môžu prihlásiť združenia.
V ideálnom prípade je kontaktná osoba partnerskej miestnej samosprávy určená spomedzi štátnych úradníkov miestnej samosprávy, aby sa zabezpečila kontinuita po komunálnych voľbách.
Teoreticky áno, je možné, aby bol starosta vymenovaný za člena v mene miestnej samosprávy. Je však vhodnejšie, aby bol člen vymenovaný spomedzi miestnych zastupiteľov, pretože táto sieť predpokladá aktívnu účasť na projekte. Práve preto je rozumnejšie vymenovať miestnych zastupiteľov, aby mohli komunikovať s partnermi plniacimi podobnú úlohu, keďže väčšina členov sú vlastne zastupitelia a nie starostovia.
Právnym zástupcom môže byť starosta obce alebo akákoľvek iná osoba (volená alebo nevolená), ktorá má oficiálne oprávnenie podpísať formulár vyhlásenia, pričom právne zastupuje miestny subjekt.
Združenia regiónov a miest zohrávajú kľúčovú úlohu sprostredkovateľov, ktorí pomáhajú inštitúciám EÚ spojiť sa s členmi. Môžu sa pripojiť k sieti v roli koordinátora.
Vítaný je akýkoľvek pôvod a profily. Nie je stanovená žiadna konkrétna požiadavka politickej príslušnosti alebo úlohy, ktorú plní v mestskom alebo obecnom zastupiteľstve. Členovia musia byť zvolení za členov rady v súčasnom volebnom období. Musia byť tiež nominovaní samosprávou, ktorú zastupujú.
Členovia musia byť ochotní proaktívne komunikovať s občanmi o otázkach EÚ.
Komisia víta vymenovanie žien a menšín (jednotlivcov, ktorí sú súčasťou nedostatočne zastúpených skupín).
Súčasne môže byť súčasťou siete za miestny územný celok iba jeden zastupiteľ.
Výzva je otvorená priebežne, čo znamená, že nie je stanovená žiadna lehota. Výzva ostane otvorená počas celého obdobia trvania projektu.
Áno, od členov sa očakáva, že budú objektívne zastupovať EÚ na základe presných a dôveryhodných informácií. Očakáva sa od nich aj zapojenie sa do diskusie a debaty s členmi svojho volebného obvodu alebo miestnymi médiami o všeobecných politických iniciatívach a opatreniach, ktoré uskutočňuje EÚ. Členovia sa zaväzujú dodržiavať tento postup pri podpise vyhlásenia v momente podania žiadosti.
Členstvo v projekte „Budovanie Európy s miestnymi zastupiteľmi“ pomáha miestnej samospráve prostredníctvom svojho miestneho zastupiteľa lepšie komunikovať o EÚ s jej občanmi. Členovia siete budú mať prospech v mnohých smeroch, ako je uvedené nižšie:
- zvýhodnený prístup k oficiálnym komunikačným zdrojom EÚ v národných jazykoch, k informačným materiálom, online a off-line seminárom a iným formám informácií, ktoré umožňujú dialóg s občanmi o otázkach EÚ,
- príležitosť získať pozvánku na fyzické alebo digitálne návštevy inštitúcií EÚ organizovaných, podľa možnosti, v ich jazyku,
- príležitosť získať cielené informácie o témach vášho záujmu a s významom pre váš región na základe preferencií uvedených vo formulári žiadosti,
- viditeľnosť činností člena na úrovni EÚ vykonávaných v kontexte siete,
- prístup k živej sieti partnerov prostredníctvom vyhradenej online platformy s ostatnými účastníkmi siete,
- zvýhodnený prístup k množstvu informačných sietí EÚ na miestnej úrovni vrátane približne 430 centier EUROPE DIRECT, ktoré pôsobia takmer vo všetkých regiónoch EÚ.
Neexistuje žiaden limit pre počet žiadostí na určitú krajinu.
Áno. Na tento účel budete musieť pri predložení žiadosti vybrať možnosť „podať prihlášku ako koordinátor“. V takom prípade bude kontaktná osoba vyzvaná zapojiť sa do siete ako pozorovateľ.
Podieľanie sa na sieti si nevyžaduje žiadne priame náklady. Európska komisia od vás nikdy nebude požadovať žiaden príspevok. Akékoľvek cestovné výdavky za účasť na projektových udalostiach, ktoré nie sú organizované online, bude hradiť buď Európska komisia, alebo budú voliteľné. Činnosti požadované od členov siete (komunikácia s občanmi o záležitostiach EÚ, účasť na živote siete) nemusia pre člena nutne znamenať náklady.
Nie. Sieť je otvorená len pre miestne volených zástupcov v krajinách EÚ.
Po potvrdení vašej žiadosti Európskou komisiou dostanete informačné materiály o sieti. Dostanete aj pozvánku na registráciu na online platforme Futurium. Po registrácii budete mať možnosť naďalej pravidelne dostávať aktualizované informácie o témach vášho záujmu a s významom pre váš región a tiež možnosť nadväzovať vzájomné kontakty s ostatnými členmi. Tiež vás pozveme na ad hoc webináre a iné podujatia.
Od všetkých miestnych zastupiteľov, ktorí sú členmi siete, sa očakáva, že vykonajú tri činnosti, ku ktorým sa zaviažu podpísaním vyhlásenia k projektu v okamihu podania žiadosti. Tieto činnosti zahŕňajú:
- pravidelné informovanie o EÚ; to znamená pravidelné zapájanie sa do diskusií a rozhovorov s členmi svojho volebného obvodu alebo s miestnymi médiami o všeobecných politických iniciatívach a opatreniach uskutočňovaných v EÚ a povzbudzovanie občanov, aby sa zapájali do diskusií o budúcnosti EÚ;
- pridržiavanie sa faktov a objektívne zastupovanie EÚ; Objektívne prezentovanie politík, činností a iniciatív EÚ na základe presných a dôveryhodných informácií.
- podieľanie sa na živote siete „Budovanie Európy s miestnymi zastupiteľmi“ prostredníctvom účasti na online platforme, seminároch a návštevách, ktoré ponúka Komisia (v závislosti od dostupnosti). Vyžaduje sa tiež, aby ste reagovali na prieskumy vykonávané približne dvakrát ročne a poskytli spätnú väzbu o činnostiach vykonávaných v kontexte siete.
Úlohou miestnych samospráv je zabezpečiť kontinuitu. Napríklad, keď členovia dosiahnu koniec svojho volebného obdobia alebo z akéhokoľvek dôvodu prestanú byť súčasťou siete, miestne samosprávy sú povinné vymenovať nového člena.
Po vstupe nového člena do siete dostane príslušná miestna samospráva propagačné materiály (vlastný kovový gravírovaný štítok a roll-up banner). Ich cieľom je ukázať verejnosti (voličom), že miestna samospráva je súčasťou tejto celoeurópskej siete.
Webová lokalita projektu (prístupná verejnosti) zverejní zoznam a mapu všetkých miestnych zastupiteľov, ktorí sú členmi siete. Bude obsahovať aj všeobecné informačné materiály. Online platforma projektu (obmedzený prístup pre členov projektu „Budovanie Európy s miestnymi zastupiteľmi“ a podobných sietí) bude zahŕňať príslušné publikácie členené podľa témy, pozvánky na udalosti, diskusné fóra, osvedčené postupy a všeobecné správy týkajúce sa projektu.
Áno.
Nie. Členovia dostanú iba nefinančné formy podpory (zvýhodnený prístup k informáciám, materiálom, návštevám, pozvánkam na udalosti, nadväzovaniu vzájomných kontaktov s partnermi v rámci EÚ atď.).
Sieť BELC funguje ako pilotný projekt, pričom dotácie naň Európsky parlament dočasne poskytol Európskej komisii. V súčasnosti bohužiaľ cestovné výdavky členov siete BELC pokryť nedokážeme. Napriek tomu EK za určitých podmienok poskytuje podporu na cesty do Bruselu vo forme študijných pobytov organizovaných Európskou komisiou špeciálne pre členov siete BELC.
Členom siete ostávate do konca volebného obdobia ako volený zástupca miestneho územného celku (obce alebo iného), ktorý vás nominoval. Ak chcete svoje členstvo zrušiť, kontaktujte svoju miestnu samosprávu, ktorá vymenuje náhradníka.
Vo všeobecnosti platí, že po skončení volebného obdobia sa končí aj členstvo. Miestna samospráva však môže pre následný mandát Európskej komisii oznámiť rovnaké meno.
Môžete šíriť informačné materiály týkajúce sa siete a vyzvať k účasti iných miestnych zastupiteľov. Nezabudnite však, že súčasne môže byť súčasťou siete iba jeden zastupiteľ na jednu miestnu samosprávu.
Člen by mal informovať svoju miestnu samosprávu. Dohoda medzi Európskou komisiou a miestnou samosprávou zostáva v platnosti, ale miestna samospráva bude musieť vymenovať nového člena do siete. Ak chce miestna samospráva úplne odstúpiť zo siete, musí to oznámiť Európskej komisii.
Projekt je viacjazyčný, a preto neexistujú jazykové požiadavky na členov siete. Od miestnych zastupiteľov sa nevyžaduje, aby komunikovali v angličtine. Všetok materiál vrátane podrobnej príručky na prístup k online platforme bude uvedený v ich príslušnom jazyku. Interaktívna online platforma poskytuje automatický preklad do všetkých oficiálnych jazykov EÚ.
Neexistuje žiaden kvantitatívny cieľ, pokiaľ ide o to, koľko času majú jednotliví zastupitelia venovať činnostiam v rámci projektu. Cieľom siete je poskytovať informácie miestne voleným zástupcom, aby sa mohli dozvedieť viac o iniciatívach a opatreniach EÚ a využiť tieto poznatky pri komunikácii s občanmi vo svojich volebných obvodoch. Budú môcť hlásiť svoju proaktivitu a Komisia ju bude môcť oceniť.
Sieť „Budovanie Európy s miestnymi zastupiteľmi“ navrhol Európsky parlament v roku 2021 a zameriava sa na zlepšovanie kapacity miestnych zastupiteľstiev pri komunikácii o záležitostiach EÚ na miestnej úrovni. Európska sieť predstaviteľov územných samospráv Výboru regiónov spustená v roku 2021 má za cieľ prepojiť prácu Výboru regiónov a jeho členov so širším publikom miestnych zastupiteľov prítomných v EÚ. Na základe skutočnosti, že obidve siete sa zameriavajú na rovnakú populáciu miestnych zastupiteľov pre otázky EÚ, veľmi úzko spolupracujú v úplnej synergii, aby zabránili prekrývaniu a aby rozširovali rozsah ponúkaných služieb. Používajú rovnakú online platformu. Členovia jednej siete sa môžu pripojiť k druhej.
Európska komisia zastúpená Generálnym riaditeľstvom pre komunikáciu (DG COMM) riadi sieť, ktorá bola zriadená ako pilotný projekt na základe návrhu Európskeho parlamentu.
Ak ste nenašli odpoveď na svoju otázku v často kladených otázkach a v materiáloch projektu, kontaktujte nás. Odpovieme vám čo najskôr.
Ak ste sami členom, môžete na tento účel po vytvorení svojho účtu na Futurium využiť online diskusné fórum alebo online alebo fyzické podujatia organizované projektovým tímom.
V prípade záujmu dostatočného počtu členov môže Európska komisia zorganizovať na mieru prispôsobené stretnutie. Kontaktujte infoeu-councillors [dot] eu (info[at]eu-councillors[dot]eu).
Európska komisia sa bude snažiť organizovať návštevy podľa jazykových skupín, a to v závislosti od zdrojov a časových obmedzení. V takom prípade dostanú členovia včas pozvánky a ich cestovné náklady budú podľa možností preplatené.
Projektový tím môže, na základe žiadosti, poskytnúť projektové vizuálne materiály vo všetkých oficiálnych jazykoch EÚ v digitálnom formáte (a príležitostne vo fyzickom formáte, v závislosti od dostupnosti). Je možné poskytnúť aj editovateľné verzie v prípade, že chce miestna samospráva alebo miestne zastupiteľstvo vytvoriť dodatočné materiály v iných jazykoch, ktoré nie sú oficiálnymi jazykmi EÚ.