A hálózathoz bárki csatlakozhat, akit valamilyen helyi választáson megválasztottak (falusi, városi, nagyvárosi területi, regionális vagy más helyi kormányzati szinten), és jelenleg is betölti az adott szerepkört. Ezek a személyek a helyi önkormányzatuk nevében vesznek részt a hálózatban. Bár nincs korlátozás abban a tekintetben, hogy hány helyi választott képviselő vehet részt a hálózatban, helyi önkormányzatonként csak egy tag nevezhető ki. A hálózat tevékenységében koordinátori szerepkörben részt vehetnek nagyobb önkormányzatok és egyesületek is, amelyek „nagykövetként” közvetítenek a területükön található nagyvárosok, kisvárosok és falvak felé.
A hálózathoz való csatlakozáshoz a kapcsolattartó személynek ki kell töltenie a projekt weboldalán található űrlapot, majd fel kell töltenie ugyanoda az aláírt nyilatkozatot, amelynek tartalmaznia kell a helyi önkormányzat jogi képviselőjének, valamint a hálózat tagjaként kinevezett helyi önkormányzati képviselő aláírását.
A pályázó helyi önkormányzat a projektpartner szerepét tölti be, ezért olyan láthatósági anyagokat kap, amelyek segítségével bemutathatja, hogy a hatóság az Európai Bizottságot partnerének tekinti a polgárokkal folytatott, uniós problémákról szóló eszmecserékben és a polgárok bevonásában (a helyi önkormányzatok fémlapocskát és egy feltekerhető molinót kapnak, amelyet a polgáraik számára hozzáférhető helyeken kell megjeleníteniük). A helyi önkormányzat biztosítja a folytonosságot, és az előző tag választási mandátumának lejártakor vagy bármilyen okból való megszűnésekor új tagot nevez ki. A kijelölt, helyileg megválasztott személy a hálózat aktív tagjává válik, hozzáfér a célzott információkhoz, egy erre a célra létrehozott digitális platformhoz, valamint kiemelt kapcsolatba kerül az uniós intézményekkel.
A koordinátorként működő helyi önkormányzatok a projekt „nagyköveteinek” szerepét töltik be a területükön található nagyvárosok, kisvárosok és falvak felé. A koordinátori szerepkörben történő jelentkezés lehetővé teszi azon önkormányzatok számára, amelyek NEM neveznek ki helyi szinten megválasztott képviselőt tagként, hogy ezen a módon vehessenek részt a projektben. Az online platformhoz és a projekthez kapcsolódó kommunikációhoz való hozzáféréssel népszerűsíteni tudják azt kisebb szervezetekkel együtt, akik esetleg nem tudnak időt szentelni a projektben való részvételre, valamint összegyűjthetik ezek visszajelzéseit. Felhívjuk a figyelmet arra, hogy a koordinátori szerepkörben jelentkező partnerek nem neveznek ki helyi szinten megválasztott képviselőt tagként. Amennyiben az önkormányzat helyi szinten megválasztott képviselőt szeretne kinevezni tagként, ne koordinátori szerepkörben jelentkezzen a hálózatba. Egyesületek is jelentkezhetnek koordinátori szerepkör betöltésére.
Ideális esetben a partner önkormányzat kapcsolattartóját a helyi önkormányzat köztisztviselői közül jelölik ki, hogy biztosítsa a folytonosságot a helyhatósági választások után.
Elméletileg igen, lehetőség van arra, hogy a polgármestert nevezzék ki tagnak az önkormányzat nevében. Ideális esetben azonban a tagot a helyi képviselő-testület tagjai közül jelölik ki, mivel a hálózat előfeltétele a projektben való proaktív részvétel. Ezért ésszerűbb egy helyi önkormányzati képviselő kinevezése, hogy kapcsolatba léphessen hasonló szerepben lévő társaival, mivel a tagok többsége valóban a képviselő-testület tagja, nem pedig polgármester.
A jogi képviselő lehet az önkormányzat polgármestere vagy bármely más (megválasztott vagy nem megválasztott) személy, aki ráruházott közhatalmi jogosítvánnyal rendelkezik a helyi entitást jogszerűen képviselő nyilatkozat aláírására.
A régiók és városok egyesületei fontos sokszorosító szerepet játszanak abban, hogy segítsék az uniós intézményeket a tagjaik megszólításában. Koordinátori szerepkörben jogosultak csatlakozni a hálózathoz.
Bármilyen hátterű és profilú személyt szívesen látunk. Nincs meghatározott követelmény a politikai hovatartozásra és a helyi önkormányzatban betöltött szerepkörre vonatkozóan. A tagnak az aktuális választási mandátumban megválasztott önkormányzati képviselőnek kell lennie, és az általa képviselt helyi önkormányzatnak kell kineveznie őt.
A tagnak vállalnia kell azt, hogy proaktívan kommunikál a választókerületében lévő állampolgárokkal az EU-val kapcsolatos kérdésekről.
A Bizottság üdvözli a nőknek és a kisebbségeknek (az alulreprezentált csoportokból származó személyeknek) a hálózat tagjaként való kinevezését.
Helyi önkormányzatonként egyszerre legfeljebb egy önkormányzati képviselő vehet részt a hálózatban.
A felhívás „gördülő” alapon működik, ami azt jelenti, hogy nincs határideje. Tehát a felhívás a projekt időtartama alatt mindvégig érvényes marad.
Igen, a tagoktól azt várjuk el, hogy pontos és megbízható forrásokból származó információkra támaszkodva, objektíven képviseljék az EU-t. Azt is elvárjuk tőlük, hogy rendszeresen részt vegyenek az EU által végrehajtott általános politikai kezdeményezésekről és intézkedésekről szóló, a választókerületük tagjaival és a helyi média képviselőivel folytatott párbeszédekben és vitákban. A pályázat benyújtásakor a projekthez tartozó nyilatkozat aláírásával a tagok kötelezettséget vállalnak arra vonatkozóan, hogy betartják a magatartási kódexben foglaltakat.
Az Európa építése helyi képviselőkkel projektben való részvétel támogatja a helyi önkormányzatokat abban, hogy a helyi képviselőjük által hatékonyabban kommunikálhassanak a választókerületükkel az EU-val kapcsolatos ügyekről. A hálózat tagjai számos előnyhöz jutnak, ezeket az alábbiakban mutatjuk be.
- Kiváltságos hozzáférés az országuk nyelvén rendelkezésre álló hivatalos uniós kommunikációs forrásokhoz, továbbá olyan kommunikációs segédeszközökhöz, online és fizikai szemináriumokhoz és információs forrásokhoz juthatnak hozzá, amelyek lehetővé teszik az állampolgárokkal folytatott, uniós problémákról szóló eszmecseréket.
- Lehetőség arra, hogy meghívást kapjanak az uniós intézmények fizikai vagy online módon történő meglátogatására, lehetőség szerint anyanyelvi vezetéssel.
- Lehetőség arra, hogy személyre szabott információt kapjanak az érdeklődési körükről és a régiójuk szempontjából releváns témakörökről – a jelentkezési lapon megadott területek alapján.
- Az adott tag hálózati tevékenységének uniós szintű láthatósága.
- Az erre a célra létrehozott platformnak köszönhetően tagjai lehetnek a hálózat többi tagjából álló aktív közösségnek.
- Kiváltságos hozzáférés számos helyi szinten elérhető uniós tájékoztatási hálózathoz, beleértve a több mint 430 EUROPE DIRECT központot, amelyek szinte minden uniós régióban elérhetőek.
Nincs.
Igen! Ennek érdekében a jelentkezéskor a Jelentkezés koordinátorként lehetőséget kell kiválasztani. Ebben az esetben a kapcsolattartó személy megfigyelőként kap meghívást, hogy részese legyen a hálózatnak.
A hálózatban való részvételnek nincs semmilyen közvetlen költsége. Az Európai Bizottság nem fog semmilyen pénzbeli hozzájárulást igényelni Öntől. A projekt keretében megrendezésre kerülő nem online eseményeken való részvétellel kapcsolatos utazási költségeket az Európai Bizottság fedezi, amennyiben nem opcionális a részvétel. A hálózat tagjaitól elvárt tevékenységek (az állampolgárokkal folytatott párbeszédek az uniós ügyekről, részvétel a hálózat tevékenységeiben) nem feltétlenül rónak anyagi terhet a tagokra.
Nem. A hálózat kizárólag uniós országokban megválasztott helyi képviselők számára nyitott.
Miután az Európai Bizottság jóváhagyja a jelentkezését, elküldjük Önnek a hálózattal kapcsolatos kommunikációs segédanyagokat. Kap egy meghívót is egy online platformra (Futurium), ahol regisztrálnia kell. Miután regisztrál a platformra, lehetősége lesz rendszeresen frissített információkat kapni az Ön számára érdekes és a régiója tekintetében releváns témákról, valamint kapcsolatba lépni a hálózat többi tagjával. Ezenkívül meghívókat is kap különböző webináriumokra és egyéb eseményekre.
Azon helyi önkormányzati tagoktól, akik a hálózat tagjai, elvárjuk, hogy teljesítsék azt a három feladatot, amelyek mellett a projektre való jelentkezés során a nyilatkozat aláírása által elkötelezték magukat. Ezek a következők:
- Rendszeres tájékoztatás az EU-ról Ez azt jelenti, hogy a tag rendszeresen részt vesz az EU által végrehajtott általános politikai kezdeményezésekről és intézkedésekről szóló, a választókerülete tagjaival és a helyi média képviselőivel folytatott párbeszédekben és vitákban, valamint arra ösztönzi a polgárokat, hogy vegyenek részt az EU jövőjéről szóló vitákban.
- Ragaszkodni a tényekhez és objektív módon bemutatni az EU-t Objektív módon, pontos és megbízható forrásból származó információk alapján mutatja be az uniós szakpolitikákat, tevékenységeket és kezdeményezéseket.
- Aktív tagja lesz az Európa építése helyi képviselőkkel hálózat tevékenységeinek azáltal, hogy jelen van az online platformon, részt vesz a Bizottság által nyújtott szemináriumokon és látogatásokon (a lehetőségeihez mérten). Ezenkívül válaszol az évente általában kétszer végzett felmérésekre, valamint visszajelzést ad a hálózat vonatkozásában végzett tevékenységekről.
A helyi önkormányzatok feladata a folytonosság biztosítása. Ha például egy korábbi tag a választási mandátuma végéhez ér, vagy bármilyen okból kifolyólag megszűnik a hálózat tagja lenni, a helyi önkormányzatnak új tagot kell kineveznie.
Amikor új tag csatlakozik a hálózathoz, a helyi önkormányzat láthatósági anyagokat (fémlapocskát, roll-up állványt) fog kapni. Ezek célja, hogy tájékoztassák a polgárokat (a választókerületet) arról, hogy az adott helyi önkormányzat ehhez az uniós hálózathoz tartozik.
A projekt weboldalán (amely nyilvánosan hozzáférhető) megtalálható a projekthez tartozó helyi entitások listája és térképe, kiegészítve a hálózat tagjának számító, helyi önkormányzati képviselők nevével. A weboldal általános jellegű tájékoztató anyagokat is tartalmaz. A projekt online platformja (amely kizárólag az Európa építése helyi képviselőkkel és hasonló hálózatok tagjainak van fenntartva) témakörök alapján csoportosított releváns publikációkat, eseményekre szóló meghívókat, vitafórumokat, bevált módszereket és a projekttel kapcsolatos híreket fog tartalmazni.
Igen.
Nem. A tagok kizárólag nem pénzügyi támogatásban részesülnek (kiváltságos hozzáférés az uniós információkhoz, segédanyagokhoz, látogatásokhoz, eseményekre való meghívások, társaktól való tanulás, hálózatépítési lehetőségek stb.).
A BELC kísérleti projektként működik, amelynek finanszírozását az Európai Parlament ideiglenesen biztosítja az Európai Bizottság számára. Sajnálatos módon jelenleg nem áll módunkban fedezni a BELC-tagok utazási költségeit. Mindazonáltal bizonyos feltételek mellett az Európai Bizottság támogatást nyújt a brüsszeli utazásokhoz, az Európai Bizottság által kifejezetten a BELC-tagok számára szervezett tanulmányutak formájában.
Ön mindaddig a hálózat tagja marad, amíg az Önt kinevező helyi entitás (önkormányzat vagy egyéb) megválasztott önkormányzati képviselőjeként betöltött mandátuma le nem jár. Amennyiben szeretné megszüntetni a tagságát, lépjen kapcsolatba az adott helyi önkormányzattal, amely ezt követően kijelöl egy új tagot.
Általános szabályként a választási mandátum lejártával a tagság is megszűnik. A helyi önkormányzat azonban továbbíthatja ugyanazt a nevet az Európai Bizottságnak a soron következő mandátumra vonatkozóan is.
Örömmel fogadjuk, amennyiben megosztja másokkal is a hálózathoz kapcsolódó kommunikációs anyagokat, és további helyi képviselőket hív meg a hálózatba. Azonban vegye figyelembe, hogy helyi entitásonként egyszerre legfeljebb egy önkormányzati képviselő vehet részt a hálózatban.
A tagnak tájékoztatnia kell a saját helyi önkormányzatát. Az Európai Bizottság és a helyi önkormányzat közötti megállapodás érvényben marad, azonban a helyi önkormányzatnak új tagot kell kineveznie a hálózatba. Amennyiben a helyi önkormányzat teljes mértékben ki szeretne lépni a hálózatból, a szándékát közölnie kell az Európai Bizottsággal.
A projekt többnyelvű, így a hálózat tagjainak nem kell megfelelnie semmilyen nyelvi követelménynek. A képviselő-testületi tagoknak nem kell angolul kommunikálniuk egymással. Minden anyagot, beleértve az online platform eléréséhez szükséges részletes kézikönyvet is, mindenkinek a saját nyelvén bocsátjuk rendelkezésére. Az interaktív online platform automatikus fordítást biztosít az EU valamennyi hivatalos nyelvén.
Nem határoztunk meg mennyiségi célkitűzést arra vonatkozóan, hogy egy képviselő-testületi tagnak mennyi időt kell szánnia a projekttevékenységekre. A hálózat célja, hogy tájékoztatást nyújtson a helyileg megválasztott képviselőknek, lehetővé téve számukra, hogy több információhoz jussanak az uniós kezdeményezésekkel és intézkedésekkel kapcsolatban, hogy ezt a tudást felhasználhassák a választókerületükben élő polgárok bevonására. Létrehozzuk a megfelelő módszereket arra, hogy jelentést tegyenek, a Bizottság pedig elismerje proaktív cselekvéseiket.
Az Európa építése helyi képviselőkkel hálózat 2021-ben jött létre az Európai Parlament javaslatára, célja pedig a helyi képviselők támogatása abban, hogy helyi szinten hatékonyabb kommunikációt folytassanak az uniós ügyekkel kapcsolatban. A Régiók Bizottsága által létrehozott, regionális és helyi önkormányzati képviselők európai hálózata 2021-ben jött létre, célja pedig az, hogy összekapcsolja a Bizottság, a Régiók Bizottságának és tagjainak munkáját az EU-ban jelen lévő helyi önkormányzati képviselők szélesebb közönségével. Tekintettel arra, hogy mindkét hálózat az uniós helyi önkormányzati képviselők ugyanazon körét célozza meg, a két projekt szorosan együttműködve dolgozik, teljes összhangban, annak érdekében, hogy elkerüljék az átfedéseket és kibővítsék az általuk nyújtott szolgáltatások körét. Továbbá ugyanazt az online platformot használja mindkettő. Az egyik hálózat tagjai nyugodtan csatlakozhatnak a másik hálózathoz.
Az Európai Parlament javaslata alapján, kísérleti projektként létrejött hálózatot az Európai Bizottság kezeli, amelynek képviseletében a Kommunikációs Főigazgatóság (DG COMM) jár el.
Amennyiben nem kapott választ a kérdésére a GYIK rovatban és a projekt segédanyagai között, lépjen velünk kapcsolatba. A lehető leghamarabb felvesszük Önnel a kapcsolatot.
Amennyiben tagja a hálózatnak, a Futurium weboldalon való regisztrációt követően az internetes vitafórumon keresztül, illetve a projektcsapat által szervezett online és fizikai eseményeken léphet kapcsolatba másokkal.
Az Európai Bizottságnak elegendő számú tag érdeklődése esetén lehetősége van személyre szabott találkozókat szervezni. Írjon e-mailt az infoeu-councillors [dot] eu (info[at]eu-councillors[dot]eu) e-mail-címre.
Az Európai Bizottság arra törekszik, hogy a látogatók által beszélt nyelveknek megfelelően csoportosítva szervezze meg a látogatásokat az elérhető erőforrások és a napirend függvényében. Ilyen esetekben a tagok időben megkapják a meghívókat, az utazási költségeiket pedig a lehetséges mértékig megtérítjük.
A projektcsapat kérésre az EU összes hivatalos nyelvén rendelkezésre tudja bocsátani a projekthez tartozó vizuális segédanyagokat, digitális formátumban (esetenként pedig fizikai formátumban is, a rendelkezésre állástól függően). A projektcsapat szerkeszthető változatokat is rendelkezésre tud bocsátani abban az esetben, ha a helyi önkormányzat vagy a helyi önkormányzati képviselő olyan nyelveken szeretne további segédanyagokat létrehozni, amelyek nem tartoznak az Unió hivatalos nyelvei közé.