Võrgustik on avatud kõigile, kes on valitud kohalikel valimistel (küla, linn, suurlinnapiirkond, regioon või mõni muu kohaliku omavalitsuse tasand) ja töötavad praegu selles rollis. Nad osalevad võrgustikus oma kohaliku omavalitsuse nimel. Kuigi võrgustikus osalevate kohalikult valitud esindajate arv ei ole piiratud, võib iga kohalik omavalitsus määrata võrgustikus osalema ainult ühe liikme.
Võrgustikuga liitumiseks peab kontaktisik täitma projekti kodulehel oleva vormi ja laadima üles allkirjastatud deklaratsiooni, mis sisaldab kohaliku omavalitsuse seadusliku esindaja allkirja, samuti võrgustiku liikmeks määratud kohaliku omavalitsuse nõuniku allkirja.
Kandideerival kohalikul omavalitsusel on projektis partneri roll, ta saab materjalid, mille abil saab näidata, et omavalitsusest on saanud Euroopa Komisjoni partner ELi teemadel kodanikega suhtlemisel ja kaasamisel (kohalikud omavalitsused saavad metallplaadi, posteri, mis pannakse nende kodanikele juurdepääsetavatesse kohtadesse). Kohalik omavalitsus tagab järjepidevuse ja nimetab uue liikme niipea, kui eelmise liikme valimismandaat lõpeb või mingil põhjusel katkeb. Kohalikult valitud isikust saab võrgustiku aktiivne liige, ta saab juurdepääsu sihipärasele teabele, spetsiaalsele digitaalsele platvormile ja eelissuhetele ELi institutsioonidega.
Ideaalis määratakse partnerist kohaliku omavalitsuse kontaktisik kohaliku omavalitsuse riigiteenistujate seast, et tagada järjepidevus pärast kohalikke valimisi.
Teoorias on kohaliku omavalitsuse poolt võimalik nimetada liikmeks linnapea. Sellegipoolest on soovitatav, et liige määratakse kohalike omavalitsuste liikmete seast, kuna võrgustik eeldab proaktiivset osalemist projektis. Seetõttu on mõttekam määrata kohalikud omavalitsuste liikmed, et nad saaks suhelda sarnastes rollides olevate kolleegidega, kuna enamik liikmeid on tõepoolest pigem omavalitsuste liikmed kui linnapead.
Seaduslik esindaja võib olla omavalitsuse linnapea või mõni muu isik (valitud või mittevalitud), kellel on ametlikud volitused kohalikku üksust seaduslikult esindavale taotlusvormile alla kirjutada.
Kõiksugused taustad ja profiilid on teretulnud. Nõuniku mõiste ei hõlma poliitilise kuuluvuse ega rolli erinõuet. Liikmed peavad olema valitud omavalitsuse liikmeteks praegusel valimismandaadil. Samuti peavad nad olema nomineeritud kohaliku omavalitsuse poolt, keda nad esindavad.
Liikmed peavad olema valmis ELiga seotud küsimustes oma piirkonna kodanikega ennetavalt suhtlema.
Komisjon tunnustab eriti naiste või alaesindatud rühmadesse kuuluvate isikute nimetamist võrgustiku liikmeteks.
Korraga saab võrku kuuluda ainult üks nõunik kohaliku üksuse kohta.
Kutse on avatud jooksvalt, mis tähendab, et tähtaega ei ole. Kandideerimine jääb avatuks seni, kuni projekt kestab.
Jah, liikmetelt oodatakse ELi objektiivset ja täpset esindamist, tuginedes täpsele ning usaldusväärsele teabele. Samuti oodatakse neilt arutelusid ja vestlusi oma valimisringkonna või kohaliku meedia liikmetega ELi üldiste poliitiliste algatuste ning meetmete üle. Liikmed on kohustatud järgima seda käitumisviisi, kui allkirjastavad avalduse taotluse esitamise hetkel.
Osalemine projektis „Kujundame Euroopat koos kohalike omavalitsustega“ aitab kohalikul omavalitsusel oma esindaja kaudu kohalike inimestega paremini ELi teemadel suhelda. Võrgustiku liikmetele on selles projektis osalemine kasulik mitmel järgmisel viisil:
- eelisjuurdepääs ELi ametlikele suhtlusallikatele oma riigi keeles, sidematerjalidele, veebi- ja veebivälistele seminaridele ning muudele teabevormidele, mis võimaldavad kodanikega ELi küsimustes suhelda;
- võimalus saada kutseid füüsilistele või digitaalsetele külastustele ELi institutsioonidesse, mida korraldatakse võimaluse korral nende keeles;
- võimalus saada sihipärast teavet teile huvi pakkuvatel ja teie piirkonna jaoks olulistel teemadel, lähtudes liitumisküsitluses märgitud eelistustest;
- liikme võrgustiku raames toimuva tegevuse nähtavus ELi tasandil;
- juurdepääs elavale eakaaslaste võrgustikule spetsiaalse veebiplatvormi kaudu koos teiste võrgus osalejatega;
- eelisjuurdepääs paljudele kohalikul tasandil tegutsevatele ELi teavitusvõrgustikele, sealhulgas enam kui 430 EUROPE DIRECTi keskusele, mis asuvad peaaegu kõigis ELi piirkondades.
Taotluste arv riigi kohta ei ole piiratud.
Võrguga liitumisega ei kaasne otseseid kulusid. Euroopa Komisjon ei küsi teilt mingil ajahetkel mingeid annetusi. Kõik reisikulud, mis on seotud sellistel projektiüritustel osalemisega, mis ei ole internetis, katab kas Euroopa Komisjon või need üritused on vabatahtlikud. Projekti liikmete vajalikud tegevused (kodanikega suhtlemine ELi küsimustes, võrgustiku elus osalemine) ei tähenda tingimata kaasnevaid kulusid.
Ei. Võrgustik on avatud ainult kohalikult valitud esindajatele ELi riikides.
Kui Euroopa Komisjon on taotluse kinnitanud, saate projekti kohta mõned esimesed teavitusmaterjalid. Samuti saate kutse veebiplatvormile Futurium. Kui olete platvormile registreerunud, on teil võimalus saada jätkuvalt regulaarselt ajakohastatud teavet teile huvi pakkuvatel ja teie piirkonna jaoks olulistel teemadel, suhelda teiste liikmetega. Samuti saate kutse ad hoc veebiseminaridele ja muudele üritustele.
Kõigilt võrgustikku kuuluvatelt kohalike omavalitsuse liikmetelt oodatakse kolme tegevust, milleks nad kohustuvad, allkirjastades taotlemise hetkel projekti deklaratsiooni. Võrgustikku kuuluv liige teeb järgmist:
- suhtleb regulaarselt ELi teemadel. osaleb korrapäraselt oma valimisringkonna või kohaliku meedia liikmetega aruteludes ja vestlustes ELi üldiste poliitiliste algatuste ja meetmete üle ning julgustab kodanikke osalema aruteludes ELi tuleviku üle;
- teave, mida ELi kohta edastatakse, põhineb faktidel ja on objektiivne. Selliste ELi poliitika, meetmete ja algatuste tutvustamine, mis põhinevad täpsel ning usaldusväärsel teabel.
- Osalege võrgustiku „Kujundame Euroopat koos kohalike omavalitsustega“ elus, võttes osa veebiplatvormist, komisjoni pakutavatelt seminaridelt ja külastustelt (olenevalt saadavusest). Samuti peate umbes kaks korda aastas täitma küsimustikku ja andma tagasisidet võrgustiku raames toimunud tegevuste kohta.
Kohalike omavalitsuste roll on tagada järjepidevus. Näiteks kui liikmed jõuavad oma valimismandaadi lõpuni või lakkavad mingil põhjusel võrgustikku kuulumast, peavad kohalikud omavalitsused määrama uue liikme.
Kui võrgustikuga liitub uus liige, saab vastav kohalik omavalitsus reklaammaterjale (kohandatud metallist graveeritud plaat ja plakat). Esemete eesmärk on näidata avalikkusele (valijatele), et kohalik omavalitsus kuulub sellesse kogu ELi hõlmavasse võrgustikku.
Projekti veebisaidil (avatud) avaldatakse nimekiri ja kaart kõigi võrgustikku kuuluvate kohalike omavalitsuste liikmete kohta. See hõlmab ka üldisi teabematerjale. Projekti veebiplatvorm (mis piirdub võrgustiku „Kujundame Euroopat koos kohalike omavalitsustega“ ja sarnaste võrgustikega) hõlmab teema järgi liigitatud asjakohaseid väljaandeid, kutseid üritustele, arutelufoorumeid, parimaid tavasid ja projektiga seotud üldisi uudiseid.
Jah.
Ei. Liikmed saavad ainult mitterahalist toetust (privilegeeritud juurdepääs ELi teabele, materjalidele, külastused, kutsed üritustele, partnervõrgustik jne).
BELC toimib pilootprojektina, millele Euroopa Parlament on andnud Euroopa Komisjonile ajutise rahastuse. Kahjuks ei hüvita me sel hetkel BELCi liikmetele reisikulusid. Sellest hoolimata toetab Euroopa Komisjon teatud tingimustel õppekülastuste näol reisikulude hüvitamist Brüsselisse, kui need on korraldanud Euroopa Komisjon spetsiaalselt BELCi liikmetele.
Te jääte võrgustiku liikmeks kuni teie mandaadi lõpuni teid nimetanud kohaliku üksuse (omavalitsuse või muu) valitud omavalitsuse liikmena. Kui soovite oma liikmesuse tühistada, võtke ühendust enda kohaliku üksusega, kes määrab asendaja.
Üldine reegel on see, et kui valimismandaat lõpeb, lõpeb ka liikmesus. Kohalik omavalitsus võib komisjonile edastada sama nime järjestikuste volituste saamiseks, kuid see ei ole mingil juhul automaatne.
Olete oodatud levitama võrgustikuga seotud teavitusmaterjale ja kutsuma osalema ka teisi kohalikke nõunikke. Samas tuletame meelde, et ainult üks nõunik kohaliku omavalitsuse kohta saab ühekorraga võrgustikku kuuluda.
Liige peaks teavitama oma kohalikku üksust. Euroopa Komisjoni ja kohaliku üksuse vaheline leping jääb kehtima, kuid kohalik üksus peab määrama võrgustiku jaoks uue liikme. Kui kohalik üksus soovib võrgust täielikult välja astuda, peab ta sellest komisjonile teada andma.
Projekt on mitmekeelne, seega pole võrgustiku liikmetel keelenõuet. Kohaliku omavalitsuse liikmed ei ole kohustatud inglise keeles kommunikeerima. Kogu materjal, sealhulgas üksikasjalik juhend veebiplatvormile juurdepääsuks, esitatakse vastavas keeles. Interaktiivne veebiplatvorm pakub automaattõlget kõigisse ELi ametlikesse keeltesse.
Puudub kvantitatiivne eesmärk aja kohta, mille üksik nõunik projekti tegevustele pühendab. Võrgustiku eesmärk on pakkuda kohalikult valitud esindajatele teavet, mis võimaldab neil ELi algatuste ja meetmete kohta rohkem teada saada, et nad saaksid neid teadmisi kasutada oma valimisringkonna kodanikega suhtlemiseks. Nad saavad aru anda ja komisjon saab nende proaktiivsust tunnustada.
Võrgustiku „Kujundame Euroopat koos kohalike omavalitsustega“ pakkus Euroopa Parlament välja 2021. aastal ja see keskendub kohalike nõunike suutlikkuse parandamisele ELi-alasel teavitamisel kohalikul tasandil. Regioonide Komitee Euroopa piirkondlike ja kohalike nõunike võrgustik käivitati 2021. aastal ja selle eesmärk on ühendada komitee ja piirkondade ning selle liikmete töö ELis kohalolevate kohalike nõunike laiema auditooriumiga. Arvestades asjaolu, et mõlemad võrgustikud on suunatud samadele ELi kohalike nõunikele, teevad nad väga tihedat koostööd täielikus sünergias, et vältida kattuvusi ja laiendada pakutavate teenuste valikut. Nad kasutavad sama veebiplatvormi. Ühe võrgustiku liikmeid kutsutakse liituma ka teisega.
Euroopa Komisjon, keda esindab kommunikatsiooni peadirektoraat, haldab võrgustikku, mis loodi Euroopa Parlamendi ettepanekul põhineva katseprojektina.
Kui te KKK-st ja projekti materjalidest enda küsimusele vastust ei leia, siis palun võtke meiega ühendust. Me vastame teile esimesel võimalusel.
Kui olete ise liige, saate seda teha veebipõhise arutelufoorumi kaudu, kui loote oma konto Futuriumis, või projektimeeskonna korraldatud veebi- või füüsilistel üritustel.
Euroopa Komisjon võib korraldada erikoosoleku, kui on olemas piisav arv liikmeid. Võtke ühendust aadressil infoeu-councillors [dot] eu (info[at]eu-councillors[dot]eu).
Euroopa Komisjon püüab korraldada keelerühmade kaupa külastusi sõltuvalt ressurssidest ja kalendrist tulenevatest piirangutest. Sellisel juhul saavad liikmed kutsed piisava etteteatamisega ja nende reisikulud kaetakse võimalikult suures ulatuses.
Projekti meeskond saab soovi korral esitada projekti visuaalseid materjale kõigis ELi ametlikes keeltes digitaalsel kujul (ja aeg-ajalt füüsiliste materjalidena, sõltuvalt saadavusest). Redigeeritavaid versioone võib esitada ka juhul, kui kohalik omavalitsus või kohalik nõunik soovib toota täiendavaid materjale teistes keeltes, mis ei ole ELi ametlikud keeled.