Każdy lokalnie wybrany przedstawiciel (wieś, miasto, obszar metropolitalny, region lub inny poziom samorządu lokalnego), który obecnie pełni tę rolę, może dołączyć do sieci. Występują oni w imieniu swoich władz lokalnych. Chociaż nie ma ograniczeń co do liczby lokalnie wybranych przedstawicieli którzy mogą zostać członkami sieci, każdy samorząd lokalny może wyznaczyć tylko jednego członka do udziału w sieci.
Aby dołączyć do sieci, osoba odpowiedzialna za kontakt musi wypełnić formularz na stronie internetowej projektu i wczytać oświadczenie podpisane przez prawnego przedstawiciela samorządu lokalnego, a także przez radnego wyznaczonego na członka sieci.
Wnioskujący samorząd lokalny będzie pełnił rolę partnera projektu i otrzyma materiały wizualne informujące o statusie partnera Komisji Europejskiej w zakresie przekazywania informacji o kwestiach dotyczących UE i angażowania mieszkańców w te kwestie (samorząd lokalny otrzyma metalową tabliczkę i baner zwijany do umieszczania w miejscach odwiedzanych przez mieszkańców). Samorząd lokalny zagwarantuje ciągłość i niezwłocznie mianuje nowego członka, gdy mandat wyborczy poprzedniego członka wygaśnie lub ustanie z innych przyczyn. Wyznaczona osoba wybrana na stanowisko publiczne stanie się aktywnym członkiem sieci, otrzyma dostęp do wyselekcjonowanych informacji, dedykowanej platformy cyfrowej i uprzywilejowanej relacji z instytucjami UE.
Optymalnym rozwiązaniem jest wybranie osoby do kontaktu samorządu będącego partnerem spośród urzędników samorządu lokalnego, aby zagwarantować ciągłość po lokalnych wyborach.
Teoretycznie tak, burmistrz może zostać wyznaczony na członka w imieniu samorządu lokalnego. Jednakże preferowanym rozwiązaniem jest wybranie członka spośród lokalnych radnych, jako że sieć zakłada aktywne zaangażowanie w projekt. Dlatego lepiej wyznaczyć lokalnych radnych do tego zadania, tak aby mogli współpracować z członkami pełniącymi podobne role, jako że większość członków jest radnymi, a nie burmistrzami.
Przedstawicielem prawnym może być burmistrz gminy lub inna osoba (wybrana lub niewybrana), która posiada oficjalne upoważnienie do podpisywania formularza deklaracji, prawnie reprezentując samorząd lokalny.
Nie obowiązują żadne preferencje w zakresie pochodzenia lub profilu. Nie ma też konkretnych wymagań dotyczących poglądów politycznych i roli danej osoby w lokalnym samorządzie. Członkowie muszą być radnymi wybranymi w wyborach na bieżącą kadencję. Ponadto muszą zostać nominowani na przedstawiciela przez samorząd lokalny.
Członkowie muszą mieć zamiar komunikować się proaktywnie z obywatelami z ich okręgu wyborczego i poruszać tematy dotyczące UE.
Komisja chętnie akceptuje wnioski dotyczące nominacji kobiet i przedstawicieli mniejszości (osoby z grup, które nie są wystarczająco reprezentowane).
Do sieci jednocześnie może należeć tylko jeden radny z danej jednostki lokalnej.
Zaproszenie do składania wniosków jest bezterminowe. Oznacza to, że zgłoszenia można przesyłać przez cały okres realizacji projektu.
Tak, od członków oczekujemy, że będą przedstawiać UE obiektywnie, w oparciu o wiarygodne i rzetelne informacje. Oczekuje się od nich także prowadzenia rozmów i debatowania z innymi przedstawicielami swojego okręgu wyborczego oraz mediami lokalnymi na temat ogólnych inicjatyw politycznych oraz działań podejmowanych przez UE. Członkowie zobowiązują się przestrzegać tych zasad, podpisując oświadczenie w ramach zgłoszenia chęci udziału w projekcie.
Zaangażowanie w projekt „Tworzenie Europy razem z samorządami lokalnymi” pomaga samorządom lokalnym, za pośrednictwem lokalnego radnego, lepiej przekazywać wyborcom informacje dotyczące UE. Członkowie sieci mogą liczyć na wiele korzyści, które wymieniono poniżej.
- Uprzywilejowany dostęp do oficjalnych źródeł komunikacji UE w językach krajowych, materiałów komunikacyjnych, seminariów online i offline oraz innych formatów informacji umożliwiających angażowanie mieszkańców w sprawy związane z UE.
- Możliwość udziału w fizycznych lub cyfrowych odwiedzinach w siedzibach różnych organów UE, w miarę możliwości organizowanych w rodzimym języku członka sieci.
- Możliwość pozyskiwania informacji dotyczących tematów, które są szczególnie interesujące i ważne dla danego regionu, w oparciu o preferencje wskazane w formularzu aplikacyjnym.
- Widoczność podejmowanych w ramach sieci działań członków na poziomie UE.
- Dostęp do sieci poprzez dedykowaną platformę online umożliwiającą członkom komunikowanie się ze sobą.
- Uprzywilejowany dostęp do wielu sieci UE o dużym zasięgu dostępnych na poziomie lokalnym, w tym ponad 430 punktów EUROPE DIRECT rozmieszczonych w niemal wszystkich regionach UE.
Nie ma ograniczeń dotyczących liczby zgłoszeń z jednego kraju.
Członkostwo w sieci nie wiąże się z żadnymi bezpośrednimi kosztami. Komisja Europejska nie będzie na żadnym etapie prosić o jakikolwiek wkład finansowy. Wszelkie wydatki na podróż w związku z udziałem w wydarzeniach organizowanych poza Internetem będą pokrywane przez Komisję Europejską albo udział w takich wydarzeniach będzie nieobowiązkowy. Działania członków sieci (informowanie obywateli o kwestiach dotyczących UE, zaangażowanie w działania sieci) nie muszą generować kosztów dla członków sieci.
Nie. Do sieci mogą dołączyć tylko radni samorządów lokalnych państw członkowskich UE.
Po przeanalizowaniu zgłoszenia przez Komisję Europejską otrzyma Pan/Pani pierwsze materiały na temat sieci. Wysłane zostanie też zaproszenie do rejestracji na platformie internetowej Futurium. Rejestrując się, zyska Pan/Pani możliwość regularnego otrzymywania dalszych aktualnych informacji dotyczących tematów, które są interesujące i ważne dla Pana/Pani regionu, komunikowania się z innymi członkami sieci. Dodatkową korzyścią są zaproszenia na webinaria i inne wydarzenia.
Od wszystkich lokalnych radnych, którzy zostają członkami sieci, oczekuje się wykonywania trzech działań, do których zobowiązują się, podpisując oświadczenie dołączone do zgłoszenia. Te działania są opisane poniżej.
- Regularnie przekazywać informacje na temat UE. Oznacza to regularny udział w rozmowach i debatach z wyborcami lub przedstawicielami mediów lokalnych na temat ogólnych inicjatyw politycznych i działań podejmowanych przez UE, a także zachęcanie obywateli do zaangażowania się w debaty na temat przyszłości UE.
- Trzymanie się faktów i przedstawianie UE w obiektywny sposób. Bezstronnie przedstawiać politykę, działania i inicjatywy UE w oparciu o dokładne i wiarygodne informacje.
- Uczestniczenie w życiu sieci projektu „Tworzenie Europy razem z samorządami lokalnymi” poprzez korzystanie z platformy internetowej, udział w seminariach i odwiedziny w miejscach wskazanych przez Komisję (w zależności od dostępności). Dodatkowe obowiązki mogą obejmować udział w ankietach organizowanych mniej więcej dwa razy w roku oraz dzielenie się opinią na temat działań podejmowanych w ramach sieci.
Obowiązkiem samorządu lokalnego jest zagwarantowanie ciągłości. Na przykład gdy kadencja danego członka sieci dobiega końca lub przestaje on być jej członkiem z jakiegokolwiek innego powodu, samorząd lokalny ma obowiązek wyznaczyć nowego przedstawiciela na członka sieci.
Gdy nowy przedstawiciel stanie się członkiem sieci, reprezentowany przez niego samorząd otrzyma materiały promocyjne (indywidualna grawerowana metalowa tabliczka i baner zwijany). Te materiały mają informować obywateli (wyborców), że samorząd lokalny należy do sieci obejmującej całą UE.
Na (ogólnodostępnej) stronie internetowej projektu opublikujemy listę i mapę wraz z nazwiskami radnych należących do sieci. Znajdą się na niej także ogólne materiały informacyjne. Internetowa platforma projektu (dostępna tylko dla członków projektu „Tworzenie Europy razem z samorządami lokalnymi” i podobnych sieci) będzie zawierać istotne publikacje uporządkowane według tematu, zaproszenia na wydarzenia, fora dyskusyjne, opisy najlepszych praktyk i ogólne aktualności związane z projektem.
Tak.
Nie. Członkowie będą mogli liczyć wyłącznie na wsparcie niefinansowe (uprzywilejowany dostęp do informacji z UE, materiały, udział w wizytach, zaproszenia na wydarzenia, możliwość korzystania z sieci z innymi radnymi lokalnymi itp.).
BELC działa jako projekt pilotażowy, który otrzymuje tymczasowe finansowanie od Parlamentu Europejskiego za pośrednictwem Komisji Europejskiej. Niestety, w tej chwili nie jesteśmy w stanie pokryć kosztów podróży dla członków BELC. Jednak, na pewnych warunkach, Komisja Europejska udziela wsparcia podczas wizyt studyjnych do Brukseli, organizowanych przez Komisję Europejską specjalnie dla członków BELC.
Pozostanie Pan/Pani członkiem sieci aż do końca swojej kadencji radnego samorządu lokalnego (rady miejskiej lub innej), który Pana/Panią nominował. Jeśli chce Pan/Pani zrezygnować z członkostwa, należy skontaktować się ze swoim samorządem lokalnym w celu wyznaczenia kogoś na to miejsce.
Co do zasady członkostwo w sieci kończy się wraz z końcem kadencji. Samorząd lokalny może jednak przekazać Komisji Europejskiej to samo nazwisko po ewentualnej reelekcji.
Członkowie mogą rozpowszechniać materiały komunikacyjne dotyczące sieci i zapraszać do dołączenia innych radnych. Przypominamy, że do sieci jednocześnie może należeć tylko jeden radny z danego samorządu lokalnego.
Powinien poinformować samorząd lokalny. Porozumienie między Komisją Europejską a samorządem lokalnym zachowuje ważność, ale ten drugi będzie musiał wyznaczyć nowego członka sieci. Jeśli samorząd lokalny chce całkowicie zrezygnować z członkostwa w sieci, musi powiadomić o tym Komisję Europejską.
Projekt jest wielojęzyczny, dlatego też nie ma wymagań językowych dotyczących członków sieci. Lokalni radni nie muszą komunikować się po angielsku. Wszelkie materiały, w tym szczegółowe instrukcje dotyczące dostępu do platformy online, zostaną dostarczone w odpowiednim języku. Interaktywna platforma online zapewnia automatyczne tłumaczenia na wszystkie języki UE.
Nie ustalono konkretnego czasu, jaki radni mają przeznaczać na działania związane z projektem. Celem sieci jest zapewnienie informacji lokalnie wybranym przedstawicielom, co pozwoli im dowiedzieć się więcej o inicjatywach i działaniach UE oraz wykorzystać tę wiedzę do zaangażowania mieszkańców w swoich okręgach wyborczych. Dostępne będą metody umożliwiające im raportowanie, a Komisja będzie mogła docenić ich nadzwyczajną aktywność.
Propozycja utworzenia sieci projektu „Tworzenie Europy razem z samorządami lokalnymi” została przedstawiona w Parlamencie Europejskim w 2021 roku. Jego celem jest umożliwienie lokalnym radnym udzielania na poziomie lokalnym bardziej dokładnych informacji o sprawach dotyczących UE. Europejska sieć radnych UE szczebla lokalnego i regionalnego została utworzona przez Komitet Regionów w 2021 roku w celu powiązania prac Komisji i Regionów oraz ich członków z szerszą grupą lokalnych radnych w UE. Ponieważ obydwie sieci zrzeszają przedstawicieli tych samych grup, czyli lokalnych radnych z UE, ich działalność jest ze sobą w pełni skoordynowana, aby uniknąć wykonywania tej samej pracy dwukrotnie i umożliwić wzajemne uzupełnianie się. Sieci korzystają z tej samej platformy internetowej. Zapraszamy członków jednej z sieci do dołączenia do drugiej.
Komisja Europejska reprezentowana przez Dyrekcję Generalną ds. Komunikacji (DG COMM) zarządza siecią, która została utworzona w ramach pilotażowego projektu w oparciu o propozycję Parlamentu Europejskiego.
Jeśli odpowiedź na dane pytanie nie znajduje się na liście często zadawanych pytań ani w materiałach na temat projektu, prosimy o kontakt. Odpowiemy w możliwie najkrótszym terminie.
Członkowie sieci mogą nawiązać kontakt z innymi członkami za pośrednictwem forum dyskusyjnego (wymagane jest założenie konta na platformie Futurium) lub podczas internetowego lub fizycznego spotkania zorganizowanego przez zespół odpowiedzialny za realizację projektu.
Jeśli zainteresowanie byłoby odpowiednio duże, Komisja Europejska może zorganizować dla członków sieci specjalne spotkanie. Prosimy o kontakt pod adresem infoeu-councillors [dot] eu (info[at]eu-councillors[dot]eu).
W zależności od dostępnych zasobów i terminów Komisja Europejska postara się zorganizować spotkania dla grup osób posługujących się tym samym językiem. Jeśli do tego dojdzie, członkowie otrzymają zaproszenia w stosownym czasie, a ich koszty przejazdu zostaną pokryte w możliwym zakresie.
Na życzenie zespół ds. realizacji projektu może przygotować materiały w formie cyfrowej (i w niektórych przypadkach, zależnie od dostępności, także w formie fizycznej) we wszystkich językach urzędowych UE. Istnieje też możliwość dostarczenia edytowalnej wersji, gdyby samorząd lub radny lokalny zamierzał sporządzić dodatkowe materiały w językach niebędących językami urzędowymi UE.