Par tīkla dalībnieku var kļūt jebkurš vietējā līmenī (ciemata, pilsētas, lielpilsētas teritorijas, reģiona vai jebkādā citā pašvaldības līmenī) ievēlēts pārstāvis, kas pašlaik pilda šī amata pienākumus. Dalība tīklā notiek tikai noteiktās vietējās pašvaldības vārdā. Lai gan nav noteikts ierobežojums, cik vietēju ievēlētu pārstāvju var piedalīties tīklā, katra vietējā pašvaldība var iecelt tikai vienu tīkla dalībnieku.
Lai pievienotos tīklam, kontaktpersonai ir jāaizpilda veidlapa, kas ir pieejama projekta tīmekļa vietnē, un jāaugšupielādē paziņojums, ko ir parakstījis vietējās iestādes juridiskais pārstāvis un vietējais padomdevējs, kurš ir iecelts par tīkla dalībnieku.
Vietējā iestāde, kas iesniedz pieteikumu, ir projekta partneris un saņem atpazīstamības materiālus, ko var izmantot, lai parādītu, ka iestāde ir kļuvusi par Eiropas Komisijas partneri iedzīvotāju informēšanā un iesaistīšanā ES jautājumos (vietējās iestādes saņems metāla plāksnīti, saritināmo reklāmas stendu, ko izvietot iedzīvotājiem pieejamās vietās). Vietējā iestāde apņemas nodrošināt nepārtrauktību un iecelt jaunu dalībnieku, tiklīdz beidzas iepriekšējā dalībnieka pilnvaras termiņš vai ja tā tiek atcelta jebkādu citu iemeslu dēļ. Vietējā līmenī ievēlētā persona kļūs par aktīvu tīkla dalībnieku, saņems piekļuvi mērķtiecīgai informācijai, īpašai digitālajai platformai un privileģētām attiecībām ar ES iestādēm.
Iesakām par partnerpašvaldības kontaktpersonu iecelt kādu no pašvaldības darbiniekiem, jo tādējādi tiktu nodrošināta nepārtrauktība arī pēc pašvaldību vēlēšanām.
Teorētiski — jā, mērs vietējās pašvaldības vārdā var tikt iecelts par dalībnieku. Tomēr iesakām par dalībnieku iecelt kādu no pašvaldības deputātiem, jo tīkls paredz proaktīvu iesaisti projektā. Tāpēc vietējo pašvaldību deputāti varētu būt labāka izvēle, jo tad viņi varēs sadarboties ar citu pašvaldību deputātiem, ņemot vērā, ka vairums dalībnieku ir deputāti, nevis pašvaldību vadītāji.
Juridiskais pārstāvis varētu būt pašvaldības vadītājs vai jebkura cita persona (ievēlēta vai pieņemta darbā), kura ir tiesīga parakstīt deklarāciju vietējās pašvaldības vārdā.
Projektā var iesaistīties jebkura persona. Nav īpašu prasību attiecībā uz politisko piederību vai amatu pašvaldībā. Dalībniekiem ir jābūt ievēlētiem deputātiem pašreizējā vēlēšanu pilnvaru termiņā. Viņi jāizvirza vietējai pašvaldībai, kuru viņi pārstāv.
Dalībniekiem ir jābūt gataviem proaktīvi sazināties ar vietējiem iedzīvotājiem par jautājumiem, kas saistīti ar ES.
Komisija aicina tīklā iesaistīties sievietes un minoritātes (nepietiekami pārstāvētu grupu pārstāvjus).
Vienlaikus tīklā var piedalīties tikai viens padomdevējs no katras vietējās pašvaldības.
Uzaicinājums iesniegt pieteikumus tiek izsludināts pastāvīgi, un tas nozīmē, ka termiņš nav noteikts. Uzaicinājums būs atvērts tik ilgi, kamēr turpināsies projekts.
Jā, no dalībniekiem tiek sagaidīts, ka viņi pārstāvēs ES objektīvi, pamatojoties uz precīzu un uzticamu informāciju. Tiek sagaidīts arī, ka viņi iesaistīsies diskusijās un debatēs ar sava vēlēšanu apgabala pārstāvjiem vai vietējiem plašsaziņas līdzekļiem par ES īstenotajām vispārējām politiskajām iniciatīvām un pasākumiem. Dalībnieki apņemas ievērot šo kārtību, parakstot paziņojumu pieteikuma iesniegšanas brīdī.
Dalība projektā “Veidojam Eiropu kopā ar vietējām pašvaldībām” palīdz vietējai pašvaldībai ar tās vietējā deputāta starpniecību labāk informēt savus iedzīvotājus par ES. Tīkla dalībnieki gūs labumu dažādos veidos, kas izklāstīti turpmāk:
- priviliģētu piekļuvi oficiālajiem ES saziņas avotiem valstu valodās, saziņas materiāliem, tiešsaistes un bezsaistes semināriem un citiem informācijas veidiem, kas ļauj iesaistīt iedzīvotājus ES jautājumos;
- iespēju tikt uzaicinātiem uz fiziskiem vai digitāliem ES iestāžu apmeklējumiem, kas pēc iespējas tiks organizēti viņu valodā;
- iespēju saņemt mērķtiecīgu informāciju par sev interesējošām tēmām, kas ir saistītas ar attiecīgo reģionu, pamatojoties uz pieteikuma veidlapā norādītajām vēlmēm;
- atpazīstamību ES līmenī, darbojoties tīkla ietvaros;
- piekļuvi aktīvam kolēģu tīklam, izmantojot īpašu tiešsaistes platformu kopā ar citiem tīkla dalībniekiem;
- priviliģētu piekļuvi daudziem ES palīdzības tīkliem vietējā līmenī, tostarp vairāk nekā 430 EUROPE DIRECT centriem gandrīz visos ES reģionos.
Vienas valsts pieteikumu skaits nav ierobežots.
Nav tiešu izmaksu, kas saistītas ar dalību tīklā. Eiropas Komisija nekad nepieprasīs, lai jūs veiktu jebkādas iemaksas. Visus ceļa izdevumus, kas saistīti ar dalību projekta pasākumos, kuri nenotiek tiešsaistē, apmaksās vai nu Eiropas Komisija, vai arī tie nebūs obligāti. Projekta dalībnieku veicamās darbības (saziņa ar iedzīvotājiem par ES jautājumiem, līdzdalība tīkla norisēs) ne vienmēr rada izmaksas dalībniekam.
Nē. Projekts ir paredzēts tikai vietēji ievēlētiem pārstāvjiem ES valstīs.
Pēc tam, kad Eiropas Komisija būs apstiprinājusi pieteikumu, jūs saņemsit saziņas materiālus par tīklu. Saņemsit arī uzaicinājumu reģistrēties tiešsaistes platformā Futurium. Pēc reģistrēšanās varēsit regulāri saņemt atjauninātu informāciju par sev interesējošām un jūsu reģionam aktuālām tēmām, kā arī veidot kontaktus ar citiem dalībniekiem. Jūs tiksiet aicināts piedalīties arī ad hoc tīmekļa semināros un citos pasākumos.
Tiek sagaidīts, ka vietējie padomdevēji, kas ir tīkla dalībnieki, veiks trīs darbības, kuras viņi apņemas veikt, parakstot projekta paziņojumu pieteikuma iesniegšanas brīdī. Šīs darbības norādītas turpmāk.
- Regulāra informēšana par ES. Tas nozīmē regulāru dalību diskusijās un debatēs ar sava vēlēšanu apgabala pārstāvjiem vai vietējiem plašsaziņas līdzekļiem par ES īstenotajām vispārējām politiskajām iniciatīvām un pasākumiem, kā arī iedzīvotāju aicināšanu iesaistīties debatēs par ES nākotni.
- Objektīvas un faktiskas informācijas sniegšana par ES. Sniegt objektīvu informāciju par ES politiku, darbībām un iniciatīvām, pamatojoties uz precīzu un uzticamu informāciju.
- Piedalīties tīkla “Veidojam Eiropu kopā ar vietējām pašvaldībām” ikdienas darbībā, piedaloties tiešsaistes platformā, apmeklējot Komisijas piedāvātos seminārus un vizītes (atkarībā no pieejamības). Ir jāpiedalās arī aptaujās, kas tiek veiktas aptuveni divas reizes gadā, un atsauksmju sniegšana par tīkla ietvaros veiktajiem pasākumiem.
Vietējo pašvaldību uzdevums ir nodrošināt nepārtrauktību. Piemēram, kad dalībnieku pilnvaru termiņš beidzas vai viņi kādu iemeslu dēļ pārtrauc dalību tīklā, vietējām iestādēm ir jāieceļ jauns dalībnieks.
Ja tīklam pievienojas jauns dalībnieks, attiecīgā pašvaldība saņem reklāmas materiālus (īpaši veidotu metāla plāksnīti ar gravējumu un plakātu). To mērķis ir parādīt sabiedrībai (vēlētājiem), ka vietējā pašvaldība ir daļa no ES mēroga tīkla.
Projekta tīmekļa vietnē (kas ir publiski pieejama) tiks publicēts saraksts un karte, kurā būs norādīti visi vietējie padomnieki, kas ir tīkla dalībnieki. Tajā būs iekļauti arī vispārīgi informatīvie materiāli. Projekta tiešsaistes platformā (ar ierobežotu piekļuvi tikai tīkla “Veidojam Eiropu kopā ar vietējām pašvaldībām” un līdzīgu tīklu dalībniekiem) būs pieejamas publikācijas, kas būs sagrupētas pēc tēmām, ielūgumi uz pasākumiem, diskusiju forumiem, labās prakses piemēri un vispārīga, ar projektu saistīta informācija.
Jā.
Nē. Dalībnieki saņems tikai nefinansiālu atbalstu (priviliģētu piekļuvi ES informācijai, materiāliem, apmeklējumus, ielūgumus uz pasākumiem, savstarpējo kontaktu veidošanas iespējas utt.).
BELC ir pilotprojekts, tāpēc Eiropas Parlaments īslaicīgi piešķir finansējumu Eiropas Komisijai. Diemžēl, šobrīd mēs nevaram segt BELC dalībnieku ceļa izdevumus. Tomēr, ar zināmiem nosacījumiem, EK atbalsta braucienus uz Briseli kā mācību vizītes, ko Eiropas Komisija organizē tieši BELC dalībniekiem.
Jūs būsit tīkla dalībnieks, līdz beigsies jūsu kā vietējās iestādes (pašvaldības vai citas struktūras) ievēlētā deputāta pilnvaru termiņš. Ja vēlaties pārtraukt dalību projektā, lūdzu, sazinieties ar vietējo pašvaldību, kas iecels aizvietotāju.
Principā dalība beidzas, tiklīdz beidzas ievēlēta pārstāvja pilnvaru termiņš. Tomēr vietējā pašvaldība var ieteikt Eiropas Komisijai to pašu dalībnieku nākamajam pilnvaru termiņam.
Aicinām jūs izplatīt ar tīklu saistītos saziņas materiālus un aicināt piedalīties arī citus vietējos deputātus. Tomēr atcerieties, ka vienlaikus tīklā var piedalīties tikai viens padomdevējs no katras vietējās pašvaldības.
Dalībniekam ir jāinformē pašvaldība. Nolīgums starp Eiropas Komisiju un pašvaldību paliek spēkā, bet pašvaldībai būs jāieceļ jauns tīkla dalībnieks. Ja pašvaldība vēlas pilnībā izstāties no tīkla, tai par to jāpaziņo Eiropas Komisijai.
Projekta pamatā ir vairākas valodas, tāpēc tīkla dalībniekiem nav noteiktas valodas prasības. Vietējo pašvaldību locekļiem nav obligāti jāsazinās angļu valodā. Visi materiāli, tostarp detalizēta tiešsaistes platformas piekļuves rokasgrāmata, būs nodrošināti attiecīgajā valodā. Interaktīvā tiešsaistes platforma nodrošina automātisku tulkojumu visās oficiālajās ES valodās.
Nav noteikts konkrēts mērķis attiecībā uz laiku, ko atsevišķs pašvaldības loceklis velta projekta aktivitātēm. Tīkla mērķis ir sniegt informāciju vietēji ievēlētiem pārstāvjiem, ļaujot viņiem uzzināt vairāk par ES iniciatīvām un pasākumiem, lai viņi varētu izmantot šīs zināšanas, iesaistot sava vēlēšanu apgabala iedzīvotājus. Viņi varēs ziņot par savām darbībām, un Komisija atzīs viņu aktivitāti.
Tīklu “Veidojam Eiropu kopā ar vietējām pašvaldībām” 2021. gadā ierosināja izveidot Eiropas Parlaments, un tā mērķis ir uzlabot vietējo padomdevēju spēju informēt par ES jautājumiem vietējā līmenī. Reģionu komitejas Eiropas Reģionālo un vietējo ES padomdevēju tīkla, kas uzsāka darbību 2021. gadā, mērķis ir izveidot saikni ar Reģionu komitejas darbu un tās dalībniekiem, lai paplašinātu ES vietējo padomnieku sasniedzamo auditoriju. Ņemot vērā to, ka abu tīklu mērķauditorija ir viena un tā pati ES vietējo padomdevēju grupa, abi tīkli strādā ciešā sadarbībā, lai izvairītos no darbības jomu pārklāšanās un paplašinātu piedāvāto pakalpojumu klāstu. Abi tīkli izmanto vienu un to pašu tiešsaistes platformu. Viena tīkla dalībnieki ir aicināti pievienoties arī otram tīklam.
Šo tīklu, kas tika izveidots kā pilotprojekts, pamatojoties uz Eiropas Parlamenta priekšlikumu, pārvalda Eiropas Komisija, ko pārstāv Komunikāciju ģenerāldirektorāts (DG COMM).
Ja neatrodat atbildi uz savu jautājumu sadaļā “Bieži uzdotie jautājumi” un projekta materiālos, lūdzu, sazinieties ar mums. Mēs atbildēsim pēc iespējas drīz.
Ja jūs esat tīkla dalībnieks, varat sazināties, izmantojot tiešsaistes diskusiju forumu, tiklīdz izveidojat savu kontu vietnē Futurium, vai arī varat sazināties projekta komandas organizēto tiešsaistes vai fizisko pasākumu ietvaros.
Eiropas Komisija var organizēt īpašu sanāksmi, ja interesi izrāda pietiekams skaits dalībnieku. Lūdzu, sazinieties ar infoeu-councillors [dot] eu (info[at]eu-councillors[dot]eu).
Eiropas Komisija centīsies organizēt apmeklējumus pa valodu grupām atkarībā no resursiem un kalendāra ierobežojumiem. Attiecīgos gadījumos dalībnieki savlaicīgi saņems ielūgumus un viņiem iespējamā apmērā tiks atlīdzināti ceļa izdevumi.
Projekta komanda pēc pieprasījuma var nodrošināt projekta vizuālos materiālus visās oficiālajās ES valodās digitālā formātā (un reizēm arī fiziskā formātā atkarībā no pieejamības). Var nodrošināt arī rediģējamas versijas, ja pašvaldība vai vietējais padomdevējs vēlas sagatavot papildu materiālus citās valodās, kas nav ES oficiālās valodas.